Vodič za kupovinu sudomašine
Svi volimo druženja sa porodicom i prijateljima, okupljanja, rođendane i druga slavlja, a posle tog prijatno provedenog vremena sa dragim ljudima domaćini ostaju sa gomilom prljavih sudova koji treba da se operu. I obično se dešava da svako pronađe neki izgovor ili obavezu kako bi izbegao taj nepopularni posao i taj zadatak na kraju mora da obavi domaćica.
Ako i vi često imate dosta gostiju u vašem domu i ukoliko ste se prepoznali u prethodnim redovima, sigurno biste želeli da imate mašinu za sudove koja bi vam i te kako pomogla u borbi sa pranjem sudova. Ovaj uređaj takođe može da vam olakša svakodnevne poslove ukoliko ste zaposleni i skoro ceo dan provodite na poslu pa nemate dovoljno vremena a ni snage za sudove. Pripremili smo za vas vodič u kojem ćete moći da pronađete važne informacije o ovom uređaju, ali pre nego što pređemo na suštinu, moramo da kažemo da neke sudomašine nemaju dovoljno jak kapacitet da bi isprale svu prljavštinu sa sudova, pa je u tom slučaju potrebno da sudove pre stavljanja u mašinu saperete pod mlazom vode.
Kakve sudomašine postoje?
Najvažniji cilj proizvođača bele tehnike je da naprave uređaje koji će u potpunosti zadovoljavati potrebe kupaca, bilo da je reč o ljudima koji žive sami, porodicama sa minimalnim brojem članova ili domaćinstvima sa mnogo ukućana a samim tim i gomilom sudova. Oni takođe znaju da mnoga domaćinstva nemaju velike kuhinje pa su osmislili potpuno ugradne, delimično ugradne i samostojeće sudomašine kako bi svako mogao da pronađe uređaj koji će se savršeno uklopiti u prostor.
Potpuno ugradne sudomašine u celosti se smeštaju u kuhinjske elemente, a ploča za upravljanje uređajem nalazi se na gornjem delu vrata. Ovaj način ugradnje je najpogodniji, jer obezbeđuje da se ne narušava izgled kuhinjskih površina.
Delimično ugradne mašine za sudove nisu potpuno skrivene u kuhinjskim elementima, a komande za upravljanje se vide. Ovakve modele možete smestiti tamo gde vam najviše odgovara. Vrata ovakvih sudomašina su obično bele ili boje metala, a ponekad i crne boje. Pošto je ploča sa komandama kod delimično ugradnih sudomašina smeštena na vratima uređaja, njima je lakše rukovati (da biste pokrenuli uređaj, nije potrebno da ga otvarate.)
Samostojeće sudomašine mogu da budu različitih veličina pa ukoliko nemate dovoljno mesta za modele velikih dimenzija, možete da odaberete stonu sudomašinu veličine mikrotalasne peći. Ovakva mašina za sudove priključuje se na slavinu sudopere i smeštena je na radnoj ploči.
Ugradne mašine za sudove, kao i samostojeće, imaju svoje prednosti i nedostatke. Ugradni modeli skuplji su od samostojećih, pa ćete se odlučiti za njih ukoliko vam prostor u kuhinji ne dozvoljava da odaberete samostojeći model. Još jedna prednost samostojećih mašina za sudove je da imate mogućnost da kontrolišete proces pranja posuđa.
Kapacitet sudomašine
Prilikom čitanja opisa mašina za sudove pronaći ćete podatak koliko kompleta ili setova posuđa mogu da operu u jednom ciklusu pranja. Za početak, reći ćemo da u jedan komplet ulaze duboki i plitki tanjir, tanjir za desert, čaša, šolja i tanjirić, pribor za jelo i kafena kašičica.
U zavisnosti od dimenzija uređaja, u sudomašinu može da se stavi od 4 do 18 kompleta.
Mini mašine za sudove čija je visina do 50 centimetara primaju od 4 do 6 kompleta.
Uske mašine za sudove 45cm širine imaju maksimalnu širinu od 45 do 50 centimetara i mogu da operu 10-11 kompleta.
Uređaji velikih dimenzija čija je standardna širina 60 a visina 85 centimetara pogodni su za pranje do 18 kompleta.
Ukoliko ćete mašinu za sudove da koristite praktično svakodnevno kako biste uštedeli vreme, potrebno je da se prilikom izbora uređaja vodite brojem članova vašeg domaćinstva. Kako biste štedeli potrošnju vode i električne energije, verujemo da ćete sudomašinu uključivati na kraju dana kada nakupite svo prljavo posuđe. Ako vaša porodica ima 3 člana, biće vam dovoljna mašina za sudove za najmanje 9 kompleta, a treba i da imate na umu dodatan prostor za šerpe i tiganje.
Pogledajte ponudu kvalitetnih Bosch mašina za sudove, svih dimenzija i kapaciteta.
Učinak pranja i energetski razred sudomašine
Kao i kod svih kućnih i kuhinjskih aparata, i kod sudomašine je veoma bitno znati kakav kvalitet usluge ćete da dobijete i koliko energije će za to biti potrošeno. Zato ćemo deo teksta posvetiti pomenutim parametrima.
Učinak pranja označava se slovima A i B, gde A znači da je kvalitet pranja posuđa maksimalan, dok slovo B pokazuje da pri pranju ostaju mali tragovi nečistoće.
Energetski razred obeležava se slovima od A do G i pokazuje koliko struje uređaj potroši prilikom jednog ciklusa pranja. Energetski razredi A, B i C znače da je reč o ekonomičnim sudomašinama, a to u potrošnji izgleda ovako:
- A – 0.8-1.-05 kilovat-časova;
- B – 1.06-1.09 kilovat-časova;
- C – 1.1-1.49 kilovat-časova.
Postoje i sudomašine sa A+, A++ i A+++ energetskim razredom koje troše još manje električne energije.
Kada je reč o potrošnji vode prilikom jednog ciklusa pranja, većina mašina za sudove upotrebi 14-17 litara vode na 60-65 stepeni Celzijusove skale.
Vrste i učinak sušenja
Ukoliko se odlučite za kupovinu sudomašine, ne samo da nećete razmišljati o pranju posuđa, već će ono biti i osušeno kako ne biste gubili mnogo vremena na brisanje sudova. Postoji nekoliko tipova sušenja:
- aktivno ili sušenje bez ventilatora – odvija se zahvaljujući toploti prilikom pranja;
- kondenzaciono – za vreme ispiranja sudova vrelom vodom kapljice isparavaju sa površine posuđa. Nedostatak ovakvog načina sušenja je dugotrajnost.
- statičko (dosta je retko) – posuđe se suši na visokoj temperaturi (oko 70 stepeni Celzijusa) zahvaljujući preostaloj toploti od poslednjeg ispiranja;
- turbo sušenje – u posuđe pomoću ventilatora duva topao vazduh, čime se značajno ubrzava proces sušenja;
- zeolit sušenje (zastupljeno u sudomašinama brenda Boš) - zeolit za vreme sušenja upija vlažnost i pretvara je u toplotnu energiju.
Učinak sušenja označen slovom A pokazuje da su sudovi idealno osušeni i da ih čak nije potrebno brisati krpom.
Modeli sa B učinkom sušenja ne mogu u potpunosti da obave sušenje, pa na posuđu ostaje malo kapljica vode.
Mogućnosti i programi sudomašina
U zavisnosti od modela, mašine za sudove imaju različite funkcije i programe a mi ćemo navesti samo neke od njih. Prvo ćemo se osvrnuti na standardne funkcije a to su:
- pretpranje;
- pranje toplom vodom sa sredstvima za pranje;
- ispiranje sredstva za pranje;
- sušenje posuđa vrelim vazduhom.
Modeli sudomašina za koje treba da izdvojite više novca imaju programe kao što su:
- intenzivno pranje na visokoj temperaturi do 75 stepeni Celzijusa;
- program za pranje osetljivog posuđa od stakla ili skupog porcelana;
- brzo pranje: ispiranje posuda ako je u njima bila nemasna tečna hrana i ukoliko posude perete neposredno nakon jela.
Još neke veoma korisne i praktične funkcije pojedinih sudomašina su:
- sistem za filtriranje i samočišćenje uređaja;
- drobilica za otpad (omogućava da u uređaj stavite posude iz kojih prethodno niste uklonili ostatke hrane);
- mogućnost podešavanja visine gornje korpe (veoma praktično kada morate da perete sudove velikih dimenzija);
- funkcija Aqua Stop.
Ukoliko nemate dovoljno sudova da napunite mašinu, možete da koristite program za pola punjenja kada je sudovima napunjena samo donja ili gornja korpa i potrošnja energije je manja. Ovaj režim možete da koristite i za pranje povrća.
Zaštita od izlivanja obezbeđuje automatsku kontrolu količine vode u sudomašini. Ukoliko dođe do izlivanja, isključuje se dotok vode.
Ako volite da pripremate džemove, slatka i zimnicu a takođe ukoliko imate planove za proširenje porodice, obratite pažnju da li sudomašina ima program za sterilizaciju.
Za one koji žele da peru sudove noću kada je električna energija jeftinija odlična je funkcija odlaganja pranja zahvaljujući kojoj će se uređaj uključiti u ono vreme koje vi podesite.
Ukoliko imate malo dete, znate da je potrebno da ga svakog trenutka držite na oku kako ne bi napravilo neki dar-mar i, što je još gore, povredilo se. Zato je preporuka da se raspitate da li mašina za sudove koju želite da kupite ima funkciju zaštite pomoću koje se blokiraju vrata i/ili ploča za upravljanje sudomašinom da dete ne bi moglo da poremeti parametre pranja i da bi bilo zaštićeno od vrele pare.
Kako se upravlja sudomašinama?
Komande na mašinama za sudove mogu da budu mehaničke i elektronske.
Mehaničko upravljanje obavlja se pomoću programatora koji okretanjem postavite na željeni program. Programator će se u toku ciklusa pranja lagano okretati pokazujući sve etape operacija pranja.
Elektronsko upravljanje vrši se pomoću tastera. Pritiskom određenog tastera birate željeni program ili funkciju (na primer, učinak pranja, režim svakodnevnog pranja, ekonomični režim i tako dalje.)
Sudomašine sa elektronskim komandama često imaju displej na kojem se pokazuje proces rada uređaja, a čak može da postoji i tekstualno obaveštenje. Stoga je lakše rukovati ovakvim sudomašinama, ali treba da imate na umu da su one skuplje od mašina za sudove sa mehaničkim rukovanjem.
Još nekoliko saveta
Kako biste bili sigurni da ćete odabrati sudomašinu koja će vam biti pravi saveznik, proverite da li ona ima mogućnost za promenu nagiba i da li vrata mogu da se fiksiraju. Raspitajte se da li uređaj ima unutrašnje osvetljenje i da li poseduje samočisteći filter što veoma štedi vodu. Ukoliko želite da vam mašina za sudove što duže traje, odlučite se za model u kojem su delovi koji dolaze u dodir sa vodom od nerđajućeg čelika.
Kao što znamo, brižljivo čuvanje i čišćenje uređaja produžava im vek trajanja, te stoga s vremena na vreme obavezno očistite filter vaše sudomašine, redovno perite korpe za sudove i održavajte telo sudomašine čistim tako što ćete ga jednom nedeljno protrljati vlažnom krpom. Na isti način održavajte i unutrašnjost mašine za sudove, i ne zaboravite da i guma na vratima treba da bude čista.
Kako biste uklonili kamenac i masnoću koja se taloži na unutrašnjim delovima mašine za sudove, koristite dodatna sredstva za negu uređaja.
Još jedan bitan parametar je nivo buke koji uređaj proizvodi prilikom rada, a na njega naročito treba da obratite pažnju ukoliko živite u stanu ili imate malu bebu. Mašine za sudove obično proizvode buku do 44 decibela, a bilo bi najbolje da odaberete uređaj koji proizvodi buku 41-42 decibela (to je otprilike jačina glasa prilikom običnog razgovora.)
I naravno, ne zaboravite da vam se sudomašina uklopi u sam enterijer. Npr. jako je bitno da se uklapa sa pločicama za kuhinju (zato možete pogledati više klikom na sledeći link: pločice za kunjinju Novi Sad)
Ne zaboravite da se u sudomašini ne mogu prati noževi, pozlaćeni escajg, sudovi od čelika, bronze, aluminijuma i plastike kao ni drveni predmeti, ručno oslikano posuđe, tiganji i lonci od teflona.