Fraud Blocker Vodič za kupovinu mašine za sušenje veša - Inelektronik

Koristimo internet kolačiće (cookies) i poštujemo Vašu privatnost kako bi imali optimalno iskustvo na našoj web strani.
Pogledajte Politiku privatnosti za više detalja.

Vodič za kupovinu mašine za sušenje veša

 

Terasa u letnje vreme predstavlja oazu za uživanje u suncu i dobro mesto za sušenje veša, a zimi je pogodna samo za ovu drugu namenu. Ako vaš dom nema terasu niti dvorište, odeću nakon pranja sušite u stanu, a to baš i nije praktično, naročito ukoliko nemate prostoriju rezervisanu samo za te svrhe.

Prednosti savremenog života će vam pomoći da se na praktičan način izborite sa ovim zadatkom zahvaljujući mašini za sušenje veša koju možete da smestite u kupatilo ili čak na mašinu za pranje veša i tako uštedite prostor, a postoje i ugradni modeli.

Ovakav uređaj biće pun pogodak ukoliko imate mnogo odeće za pranje i neophodno je da ona brzo bude suva, kao i ako je vaše domaćinstvo višečlano pa ne želite da se zimi spotičete o sušilice za rublje.

U gradskim sredinama vazduh je zagađen i često neprijatno miriše bez obzira na godišnje doba, pa sve više ljudi odustaje od sušenja veša napolju i odlučuje se za kupovinu mašine za sušenje rublja.

U stanovima sa centralnim grejanjem možete da stavite vlažno rublje na radijatore, ali jasno vam je da to nije baš najsrećnije rešenje, jer ćete tako povećati vlažnost vazduha u prostorijama.

Ako je jedan od vaših planova pazarenje ovog uređaja koji če vam uštedeti vreme potrebno za širenje i skupljanje veša pa čak i za peglanje, preporučujemo da pročitate ovaj tekst jer ćemo vas upoznati sa vrstama i mogućnostima mašina za sušenje rublja koje su zastupljee u sve više domova.

 

Kakve mašine za sušenje veša postoje?

 

Prodavnice bele tehnike imaju širok izbor aparata pa tako svako može da odabere onaj koji mu najviše odgovara u skladu sa raspoloživim prostorom i drugim kriterijumima. Za početak ćemo posvetiti nekoliko redova vrstama mašina za sušenje veša.

 

Mašine za sušenje veša mogu da liče na klasičnu veš mašinu sa frontalnim punjenjem. Sušenje se odvija zahvaljujući toplom vazduhu u bubnju koji se okreće.

 

Drugi tip su mašine za sušenje rublja koje podsećaju na ormar i pogodne su ukoliko imate veliko kupatilo. U ovakvim mašinama odeća i obuća se stavlja na police, a sušenje se odvija pomoću toplog suvog vazduha pa tako dolazi do isparavanja vlage. Dobro odabran ovakav uređaj odlično će osušiti i fine tkanine kao što je vuna.

 

Tržište takođe obiluje mašinama za pranje i sušenje veša, pa tako imate mogućnost da odaberete 2-u-1 uređaj koji će zadovoljiti sve vaše potrebe, ali treba da znate da je kod ovakvih aparata kapacitet sušenja i nekoliko kilograma manji od kapaciteta pranja.

 

Mašine za sušenje veša kao i one za pranje mogu da se pune horizontalno i vertikalno, ali su vertikalni modeli ređi. Oni mogu da odgovaraju porodicama sa malo članova, jer u tom slučaju nije potreban veliki kapacitet uređaja.

 

Kako se obavlja sušenje?

 

Kako bismo vas detaljnije upoznali sa mašinama za sušenje veša, objasnićemo kako se one dele po načinu sušenja. Mašine za sušenje rublja sa bubnjem mogu da imaju ventilacijski i kondenzacijski način sušenja.

 

Kod ventilacijskog sušenja u procesu rada vlažan vazduh izlazi napolje, te stoga ovakav uređaj treba da postavite u blizini prozora ili ventilacionog otvora. Imajući ovo u vidu, ovakvi modeli nisu preterano popularni.

U mašinama sa kondenzacijskim načinom sušenja vlažan topao vazduh koji se stvara u bubnju odvodi se u poseban odeljak. U njemu se kapljice vode skladište u specijalnu posudu, a vazduh se opet zagreva pomoću grejača i ponovo se vraća u bubanj. Ovakvi uređaji su rasprostranjeniji jer obezbeđuju kvalitetan proces sušenja bez mnogo briga.

Na tržištu se mogu pronaći mašine za sušenje veša sa toplotnom pumpom čija je glavna karakteristika ušteda energije. Takođe je važno istaći da se u ovakvim uređajima sušenje obavlja ravnomerno a temperatura sušenja je niža pa odeća neće biti oštećena. S obzirom na to da su ovakvi uređaji tihi i da vraćaju neznatne količine pare u prostoriju, možete da ih smestite u kuhinju.

Mašine za sušenje rublja sa toplotnom pumpom mogu da budu duplo skuplje od mašina bez toplotne pumpe pa se ova činjenica može smatrati nedostatkom, ali ukoliko želite da dugoročno štedite na potrošnji energije, ulaganje novca u mašinu sa toplotnom pumpom se isplati.

Bosch mašine za sušenje veša važe za dobar i siguran izbor.

 

Šta još treba da znate o mašinama za sušenje veša?

 

Prilikom izbora mašine za sušenje rublja prvo treba da uzmete u obzir kapacitet i bubanj.

U zavisnosti od modela, kapacitet mašina za sušenje može da bude od 3 do 12 kilograma, ali treba da imate u vidu da se pod ovim podrazumeva količina suvog veša. Preporučujemo da kod izbora kapaciteta sušenja uzmete u obzir kapacitet vaše mašine za pranje rublja, i da kapacitet mašine za sušenje bude barem za kilogram veći od kapaciteta mašine za pranje kako biste obezbedili dovoljno mesta za sušenje u mašini.

 

Kada je reč o bubnju, stručnjaci savetuju da se odlučite za model kod kojeg se bubanj okreće u oba smera, jer ćete na taj način izbeći da vam se odeća gužva.

Kako kvalitet materijala bubnja takođe utiče na sušenje, poželjno je da odaberete onaj sa površinom od nerđajućeg čelika jer je ovaj materijal dugotrajan i ima veoma glatku površinu zahvaljujući čemu možete da sušite veoma osetljive materijale kao što su svila i atlas.

 

Važan deo svake mašine za sušenje rublja jeste filter u kojem završavaju niti tkanine, konci i čestice prašine. Stoga je neophodno da se filter nalazi na lako dostupnom mestu da biste mogli da ga očistite posle svakog rada mašine.

 

Takođe treba da imate na umu energetski razred uređaja koji pokazuje koliko električne energije mašina troši, a pored toga je poželjno da obratite pažnju na snagu mašine za sušenje veša, jer što je ona veća, uređaj će brže da obavlja sušenje. Preporučijemo Haier mašine za sušenje veša.

 

Mogućnosti i programi mašina za sušenje veša

 

Većina dama ne voli da provodi vreme u peglanju bez obzira na to da li imaju odličnu peglu ili čak parnu stanicu kojom se peglanje obavlja lakše i brže. Zato prilikom kupovine mašine za sušenje rublja proverite da li ona ima opciju peglanja, gde se nakon sušenja veš intenzivno okreće zahvaljujući čemu se stvari malo gužvaju.

 

Na nekim modelima mašina možete da regulišete procenat vlažnosti rublja, odnosno da odredite da li će nakon sušenja u njemu ostati određen postotak vlažnosti.

 

Ukoliko u vašem domu imate pušaće ili odlazite na mesta u kojima se konzumiraju cigare, znate kako odeća brzo upije neprijatan miris dima. Zato neke mašine za sušenje imaju mogućnost provetravanja suvog veša kako biste iz njega izbacili miris dima i prašinu, ali i miris koji odeća povuče prilikom pripremanja hrane.

 

Mašine za sušenje rublja takođe mogu da imaju funkciju osvetljenja bubnja, zaštite od dece i odloženi start zahvaljujući kojem možete da podesite vreme kada želite da mašina započne sušenje.

 

Programi sušenja koje mašina može da ima su sledeći:

  - intenzivno sušenje – vazduh je maksimalno zagrejan a sušenje traje do 60 minuta;

  - ekonomično – vazduh je malo zagrejan ili ima sobnu temperaturu, a sušenje se obavlja nekoliko sati;

  - za peglanje – veš se ne suši do kraja kako bi mogao lakše da se ispegla;

  - potpuno - nakon ovakvog sušenja rublje je odmah spremno za skladištenje u ormar.

 

Savremeni modeli mašina za sušenje imaju senzore koji određuju procenat vlažnosti veša: uređaj će kada u rublju ostane količina vlažnosti koju ste podesili prestati da radi.

 

U zavisnosti od toga od kojeg je materijala veš, mašina za sušenje može automatski da odredi najprikladniji intenzitet sušenja.

Kako biste mogli da osušite stvari od finih materijala kao što su vuna, svila i slično tako da se ne pokvari njihov izgled, mašina za sušenje ima specijalne programe sušenja na kojima je niža temperatura vazduha i proces sušenja traje kraće.

Neki proizvođači su za sušenje delikatnih tkanina osmislili mašine za sušenje veša sa korpom koja se prilikom procesa sušenja ne pomera. Ovako možete da sušite sportsku obuću, jakne pa i meke igračke.

Treba pomenuti da mašine za sušenje veša mogu da poseduju jonizator vazduha koji prečišćava vazduh i neutrališe neprijatne mirise prilikom sušenja pa čak i lampu sa UV zracima koja uništava bakterije u rublju.

 

Još nekoliko korisnih saveta za kraj

 

Vodite računa o čistoći vaše mašine za sušenje veša, a posebno o bubnju.

Kako biste sprečili da se u bubnju skupe mrlje od stvari u boji kao što su, na primer, farmerke i da vaše stvari bele boje poprime drugu boju zbog tih mrlja, očistite bubanj mašine za sušenje na sledeći način: pomešajte u proporciji 1-1 vodu i hlorni izbeljivač. Stavite u taj rastvor čistu krpu a zatim je iscedite. Tom krpom protrljajte bubanj sve dok iz njega ne uklonite tragove boje.

Zatim stavite malo sapuna u vodu pa u njoj pomočite čist sunđer. Ocedite ga, očistite njime izbeljivač sa bubnja i ostavite da se osuši.

 

Ako u mašini sušite odeću vlažnu od, na primer, snega, velike su šanse da ćete isprljati bubanj. Očistite ga tako što ćete u vodu sa sapunicom staviti krpu ili sunđer a zatim ih iscediti i njima očistiti bubanj.

 

Filter mašine za sušenje veša takođe zahteva pažnju i potrebno je da ga operete pod česmom a zatim da ga osušite.

 

Nakon svakog ciklusa rada dajte uređaju da se odmori od 40 do 60 minuta i za to vreme unutrašnjost aparata očistite mekom krpom sve dok ne bude potpuno suv.     

 

Kako biste znali šta sve možete da sušite u vašem uređaju, obavezno pročitajte uputstvo koje ste dobili uz njega, jer, recimo, nisu sve mašine za sušenje veša predviđene za sušenje perjanih jakni, jastuka sa perjem i slične stvari koje su slojevite pa se ne suše ravnomerno.

U mašini takođe ne možete da sušite odeću sa ukrasima od metala, kao ni stvari od najlona i materijala kojima može da naškodi visoka temperatura.

 

Oprez prilikom sušenja zahtevaju nove majice i donji veš koji je često sklon “skupljanju“ prilikom pranja. Potrudite se da takve stvari ne presušite, jer ćete ih tako dodatno smanjiti.

Sigurna kupovina SIGURNA KUPOVINA
Vaša kupovina na našem sajtu je potpuno bezbedna i bez bilo kakvog rizika. Plaćate prilikom preuzimanja proizvoda i za svaki imate na raspolaganju određeni rok na zadovoljstvo.
detaljnije...
Način plaćanja NAČIN PLAĆANJA
Sve poručene proizvoda platite kada ih preuzmete. Plaćanje se vrši pouzećem i moguće je platiti gotovinom, karticama, i čekovima.
detaljnije...
Dostava DOSTAVA
Sve naše proizvode koje naručite putem naše online prodavnice, dostavićemo vam besplatno na teritoriji cele Srbije...
detaljnije...
UniCredit Bank AllSecure - Vaš Partner za Internet Trgovinu VISA MasterCard Maestro Verified by Visa MasterCard SecureCode

E-mail Newsletter

prijavite se na našu E-mail listu

Viber i SMS Newsletter

prijavite se na našu Viber i SMS listu

© 2024 Inelektronik. All rights reserved.