Vodič za kupovinu aspiratora
Riba, sarma, krofne, palačinke – sve su to đakonije čiji ukus mnoge od nas ne ostavlja ravnodušnima, a prilikom njihovog pripremanja kroz dom se širi intenzivan miris.
Ukoliko živite u malom stanu, veoma dobro znate da se miris hrane brzo kreće po prostoru i isto tako brzo ga upija odeća, a to baš nije prijatno, naročito ako posle spremanja obroka treba da idete na posao, jer mirise lako pokupi i kosa.
Ovaj problem naročito je izražen zimi kada baš nije prijatno da držimo otvorene prozore za vreme kuvanja, pa iz tog razloga mnogi kupuju aspirator, a zahvaljujući tom kuhinjskom aparatu eliminiše se mogućnost pojavljivanja buđi i vlage koja vremenom oštećuje i kuhinjske elemente od drveta.
Za sve one koji možda razmišljaju o nabavljanju aspiratora za kuhinju sledi predstavljanje ovog uređaja.
Kakvi aspiratori postoje?
Kako biste uspeli da ukombinujete ovaj aparat u vašu kuhinju tako da spojite lepo i korisno, u prodavnicama bele tehnike postoji nekoliko vrsta aspiratora koji se razlikuju po načinu odvođenja vazduha, izgledu, jačini i načinu ugradnje.
Prema načinu odvoda vazduha aspiratori mogu biti recirkulacioni i odvodni, a postoje i oni u kojima su ova 2 načina ukombinovana pa možete da birate koji ćete da koristite.
Recirkulacioni aspiratori rade tako što se iz vazduha udalje nečistoće a zatim se prečišćen vazduh vraća u prostoriju. Za ovakve uređaje obično se odlučuju ljudi čiji domovi nemaju ventilacioni otvor i mogućnost odvođenja vazduha napolje.
Kod aspiratora sa odvođenjem vazduha on odlazi napolje kroz ventilacioni kanal. Osim režima odvođenja vazduha, postoji i režim cirkulacije zahvaljujući kojem u prostoriju ulazi svež vazduh. Prilikom kupovine, birajte poznate brendove, kao što su Bosch aspiratori.
Kada je reč o načinu montaže, aspiratori mogu da se podele na nekoliko tipova:
- Klasični aspirator koji se smešta ispod kuhinjskih elemenata
- Ugradni aspiratori koji se stavljaju u unapred pripremljen okvir. Takođe postoje ugaoni aspiratori koji mogu da stanu u ugao.
Ukoliko želite li da ne kvarite estetski izgled kuhinje, možete da se odlučite za dekorativni ili kaminski aspirator koji se montira na zid ili plafon direktno iznad šporeta ili ugradne ploče.
Takođe, postoje i aspiratori na izvlačenje (teleskopski aspiratori) čije je mesto u visećem elementu iznad ploče za kuvanje. Pošto se prednji deo ovakvih aspiratora nalazi na delu koji se izvlači, kada se ne koristi predstavlja dekorativnu lajsnu kuhinjskog elementa.
Ako imate veliku kuhinju i volite da kuvate u društvu, možete da razmislite o ostrvskom aspiratoru. Za njega je rezervisano mesto na plafonu, u centru prostorije, iznad ostrva, a ovakvi uređaji ostavljaju lep vizuelni utisak jer su lepo dizajnirani.
Kako biste dobili što jasniju sliku o vrstama aspiratora, reći ćemo po nekoliko rečenica o onima za koje se kupci najčešće odlučuju.
Vrste aspiratora
Najrasprostranjeniji tip su klasični aspiratori čiji je donji deo pravougaonog oblika. Najveće prednosti ovakvih uređaja su pouzdana konstrukcija, odsustvo filtera za jednokratnu upotrebu, jednostavnost upravljanja i kompatibilnost razmera sa veličinom većine ugradnih ploča ili šporeta.
Zahvaljujući jakoj konstrukciji, prilikom rada ovakvih aspiratora ne proizvodi se takozvana parazitska buka koja proističe od vibracije konstrukcije uređaja zbog rada jakog motora.
Ostrvski aspiratori imaju jaku i pouzdanu konstrukciju, a vazduh se odvodi u ventilaciju. Ovakvi aparati predstavljaju modni detalj velike kuhinje: mogu da imaju police za čaše i šolje, kao i viseće elemente. Međutim, da biste u vašu kuhinju mogli da montirate ostrvski aspirator, neophodno je da ispunite niz preduslova. Ovakvi aparati imaju tihe motore, lampice koje dugo traju i pouzdane delove koji netreba često da se menjaju.
Kako biste uštedeli prostor u maloj kuhinji, možete da odaberete ugradni aspirator. On se ugrađuje u viseći element, a otvori za odvod vazduha nalaze se na zadnjoj strani aspiratora. Kako bi ugradna ploča i aspirator bili iste veličine, aspirator ima blok koji se izvlači i može da u potpunosti obuhvati celu površinu radne ploče.
Dimenzije aspiratora
Prilikom odabira uređaja zaduženog za čist vazduh u vašoj kuhinji neophodno je da uzmete u obzir širinu šporeta ili ugradne ploče, jer aspirator treba da bude nešto širi ili barem iste širine kao i aparat na kojem pripremate hranu kako bi uspeo da eliminiše sva isparenja i neprijatne mirise.
Iz tog razloga najčešće prodavani aspiratori širine 50, 60 ili 90 centimetara.
Dubina aspiratora može da bude od 30 do 50 centimetara. Mada ovaj parametar nije od presudnog značaja, ipak je bolje da odaberete aspirator o koji se nećete udarati dok pripremate hranu.
Ovo je pravi trenutak da vam skrenemo pažnju i na to da aspirator mora da bude udaljen od električnog šporeta 70 centimetara, a ukoliko kuvate na plin, razmak treba da bude najmanje 80 centimetara.
Brzina protoka vazduha
S obzirom na to da je glavna misija aspiratora da vam obezbedi čist vazduh u kuhinji, najvažniji kriterijum prilikom odabira treba da bude brzina protoka vazduha, odnosno koliko maksimalno vazduha aparat može da apsorbuje za 60 minuta rada na maksimalnoj brzini.
Najslabiji aspirator može da obradi 150 kubnih metara vazduha za sat vremena, dok najjači za isto vreme apsorbuje 2500 metara kubnih.
Od dimenzija vaše kuhinje i prostorija spojenih sa njom (ukoliko ona nije odvojena od njih) zavisi izbor brzine protoka vazduha.
Da biste izračunali koji minimalan protok vazduha treba da postiže aspirator za vaš dom, pozovite u pomoć matematiku: pomnožite površinu kuhinje sa visinom zidova a zatim dobijeni rezultat pomnožite sa 12.
Dobijeni broj pomnožite sa koeficijentom 1,5 ili 1,7 ukoliko imate električni uređaj za kuvanje, a ako kuvate na gas, koeficijent treba da bude 2.
Tako ćete dobiti minimalnu brzinu protoka vazduha koju treba da apsorbuje vaš aspirator, a na taj proizvod dodajte još po 10 procenata za svaku krivinu u odvodu vazduha i za svaki metar počevši od ventilacionog kanala do aspiratora, i još 10 procenata za slučaj da je potrebno isisati dim u slučaju požara ili miris gareži.
Koliku buku pravi aspirator?
Niko od nas ne voli da priprema hranu pored bučnog uređaja čija glasnoća može da smeta kako nama i našim ukućanima, tako i komšiluku.
Ako želite tiši uređaj, odaberite aspirator koji pravi nivo buke do 45 decibela, ali morate da znate da tiši aspiratori više koštaju i da se manja bučnost ponekad postiže na uštrb snage motora. Dakle, ukoliko hoćete tiši uređaj, umesto da odaberete aspirator sa jednim jakim motorom, odaberite onaj sa 2 nešto slabija.
Filteri u aspiratoru: par reči i o njima
Pošto kroz aspirator prolazi nečist vazduh, isparavanja od kuvanja i mirisi, prirodno je da je jedan od najvažnijih delova uređaja filter. Danas se na tržištu prodaju aspiratori sa filterima za masnoću i filterima sa aktivnim ugljem.
Filteri za masnoću predviđeni su za zaštitu motora od masnoće, gareži i sličnih prljavština, a mogu da budu od metala ili sintetičkog materijala.
Filtere od metala možete da perete i ukoliko ih pravilno održavate, mogu da vam potraju koliko i sam aspirator.
Većina ovakvih filtera može da se pere u sudomašini tako što se stave vertikalno, a za pranje se koriste neagresivna sredstva. Teško ih je oprati ručno čak i ako koristite specijalna sredstva za pranje.
Sintetički filteri menjaju se često, ali omogućavaju da uređaj radi praktično bez buke.
U skupljim modelima aspiratora nalaze se još i filteri s aktivnim ugljem koji obezbeđuju detaljno čišćenje: efikasno eliminišu mirise i zadržavaju najsitnije čestice. Od toga koliko često koristite aspirator i koliko je prljav vazduh zavisi koliko ćesto ćete morati da menjate filtere sa ugljem. Ukoliko želite aspirator sa ovakvim filterima, budite spremni da ćete morati da ih menjate otprilike jednom u pola godine.
Načini Rukovanja aspiratorom
Još jedan od kriterijuma za odabir aspiratora može da vam bude i način rukovanja. Režimi rada i ostala podešavanja mogu da se obavljaju na sledeće načine:
- pomoću klizača smeštenog na prednjoj ploči uređaja;
- pomoću dugmića;
- pomoću senzora – kako biste uključili aspirator ili zadali određenu komandu, neophodno je da lagano dodirnete sličicu koja prikazuje željenu funkciju. Ovaj način upravljanja imaju savremeni modeli za koje je potrebno izdvojiti popriličnu sumu.
Šta još mogu da imaju aspiratori?
U želji da korisnicima ponude ne samo uređaj koji će ih štititi od prljavog vazduha, neprijatnih mirisa i svega što oni povlače, proizvođači aspiratora su većinu modela snabdeli različitim dodatnim funkcijama. U to se ubrajaju tajmer, daljinski upravljač i naravno – osvetljenje.
Pomoću tajmera možete da podesite vreme u koje želite da se aspirator automatski isključi.
Zahvaljujući daljinskom upravljaču lako možete da menjate režime rada aspiratora, da ga uključujete/isključujete i obavljate ostala podešavanja bez neposrednog kontakta sa uređajem.
Skuplji modeli opskrbljeni su halogenim lampama koje ispuštaju prijatno osvetljenje i ekonomične su, dok se na modelima sa pristupačnijom cenom nalaze obične lampe.
Saveti za održavanje čistoće aspiratora
Ako ste primetili da se vaš uređaj teže bori sa čišćenjem vazduha, to je najverovatnije znak da je kucnuo čas da očistite aspirator. Dajemo vam smernice kako to da uradite.
Skinite rešetke za masnoću, a zatim zamenite unutrašnje filtere ukoliko je to potrebno (ovo se odnosi na recirkulacione aspiratore.) Ako je u pitanju ventilacioni aspirator, potrudite se da očistite sve delove do kojih možete da doprete. Operite konstrukciju aspiratora i sve vidljive unutrašnje elemente.
U toploj vodi sa sapunicom pomočite mrežice i očistite ih pomoću grubog sunđera. Sačekajte da se svi delovi potpuno osuše a zatim vratite sve na svoje mesto.
Kako biste pravilno skinuli filtere i ostale delove, pažljivo proučite uputstvo za korišćenje aspiratora.
U uputstvu su takođe obično navedena sredstva i rastvori kojima ne smete da čistite uređaj da ne biste oštetili mehanizam ili zaštitnu konstrukciju uređaja.
Sa naslagama masnoće na mrežicama odlično se bori sapun, a posao će dobro obaviti i limun. Isecite limun na kriške i njima istrljajte sve zaprljane površine i ostavite da deluje 10-15 minuta. Posle ovog tretmana biće vam mnogo lakše da uklonite masnoću sa aspiratora.
Još jedan saveznik u čišćenju uređaja je sirćetna kiselina. Jedan od najjednostavnijih načina da očistite rešetku aspiratora jeste da skinete rešetke i naprskate ih nerazblaženim sirćetom.
Ostavite da deluje 15 minuta a zatim isperite u toploj vodi. Nerastvorene ostatke naslaga možete da uklonite strugalicom ili hrapavom stranom sunđera za pranje sudova.
Pošto se i na spoljašnjoj konstrukciji aspiratora skupljaju prašina, kapljice vlage i masnoća, neophodno je održavati čistima i te površine tako što ćete naneti na sunđer deterdžent za pranje sudova i njime istrljati sve spoljašnje površine aspiratora. Posle nekoliko minuta obrišite ih suvom krpom ili ubrusima.
Ne preporučuje se da za čišćenje površina aspiratora koristite abrazivna sredstva i grube četke.
Ramišljate o kupovini aspiratora? Pogledajte našu celokupnu ponudu klikom na sliku ili link ispod: