Frižider sa zamrzivačem iliti kombinovani frižider - prednosti i mane
Da li ste nekada bili u situaciji da vam ponestane prostora za skladištenje nekih stvari? Ili zbog malog stana morate dobro da razmišljate prilikom kupovine pokućstva i tehnike kako bi sve moglo da stane u vaš dom? Da ne spominjemo da se plašite da kupite novi uređaj jer nećete moći da se krećete između predmeta ne gurajući se sa njima?
Možda je jedna od dilema sa kojom ste se suočili ili o kojoj upravo razmišljate da li da kupite frižider sa zamrzivačem odnosno kombinovani frižider i tako uštedite prostor. Ili je bolje da imate odvojeno frižider i zamrzivač, ali rizikujete da izgubite i ono malo prostora što imate?
Da bismo vam olakšali dilemu, u ovom tekstu upoznaćemo vas sa prednostima i nedostacima kombinovanih frižidera. Takođe, pročitaćete brojne korisne informacije i savete za održavanje frižidera.
Kombinovani frižider: prednosti
Ukoliko u vašem domu nemate dovoljno prostora za zamrzivač a u kuhinji imate malo mesta, potrebno je da odaberete kombinovani frižider. Ovaj uređaj će vam uštedeti prostor, stilski se uklopiti u vašu kuhinju i omogućiti vam da na jednom mestu imate prostor za hlađenje i komoru za zamrzavanje prehrambenih proizvoda.
Ako razmišljate o kupovini kombinovanog frižidera za vaše domaćinstvo, treba da imate na umu da je važan broj članova koji žive u domu, jer ako vaša porodica broji 4 ili više člana, kombinovani frižider će teško moći da obezbedi dovoljno prostora za čuvanje hrane.
Kombinovani frižideri mogu imati jedan ili dva kompresora. Prednosti kombinovanih frižidera sa 2 kompresora su sledeće:
- za svaku komoru zadužen je po jedan kompresor, što omogućava da se posebno reguliše temperatura u delu za hlađenje i delu za zamrzavanje;
- prilikom čišćenja ili odleđivanja jedne komore, druga nesmetano može da radi;
- uređaji sa 2 kompresora imaju sistem cirkulacije vazduha u više tokova, (multiflow.)
Kombinovani frižideri sa jednim kompresorom, sa druge strane, proizvode manje buke nego oni sa 2 kompresora i troše manje struje. Zahvaljujući napredovanju tehnologije, takođe je moguće posebno podešavanje temperature u oba dela bez obzira na to što uređaj ima jedan kompresor.
Uređaji sa jednim kompresorom su pouzdaniji, jer u njima ima manje delova koji mogu da prestanu da rade. Cena ovakvih uređaja je manja, a ovaj faktor nekada zna da odigra presudnu ulogu.
Pored toga što zauzima malo prostora i ima komoru za zamrzavanje, kombinovani frižider ima i druge prednosti.
Prednost kombinovanog frižidera u odnosu na druge leži u činjenici da se na ovom uređaju može isključiti jedna komora a da će druga nastaviti nesmetano da radi. S obzirom na to da obično imaju dvoja vrata, moguće je, na primer, otvoriti samo vrata rashladne komore i uzeti potrebne proizvode, a zamrzivač ostaje zatvoren.
Bitno je istaći da neki modeli kombinovanih frižidera imaju mogućnost da se komora za zamrzavanje pretvori u rashladnu komoru. U prodavnicama bele tehnike možete da birate između kombinovanih frižidera u kojima se komora za zamrzavanje nalazi gore i onih kod kojih je ona dole a rashladni deo gore, pa ovo predstavlja još jedan plus ovih uređaja.
Ukoliko preferirate pripremu zamrznute hrane, vaš izbor će biti kombinovani frižider sa zamrzivačem na vrhu, dok će se oni koji često posežu za voćem i povrćem odlučiti za kombinovani frižider sa rashladnom komorom na vrhu kako prilikom uzimanja proizvoda ne bi morali da se saginju.
Širina kombinovanih frižidera obično iznosi 60 centimetara, dok se visina kreće od 150 centimetara pa do više od 2 metra, te ih lako mogu koristiti kako osobe nižeg, tako i osobe višeg rasta.
Kombinovani frižider: nedostaci
Čitajući o prednostima ovih kuhinjskih aparata, verovatno ste već zaključili koji su njihovi nedostaci. Ovakvi frižideri nisu pogodni za porodice sa 4 ili više članova, jer komora za zamrzavanje najčešće zauzima jednu trećinu ukupne zapremine frižidera, a to je nedovoljno za višečlano domaćinstvo u kojem se često sprema zamrznuta hrana.
Nedostatak takođe može da predstavlja i mala zapremina ako se u vašem domaćinstvu svakodnevno dosta koriste povrće, mlečni proizvodi i ostale namirnice koje moraju da se čuvaju u frižideru.
Razlika između samootapajućih kombinovanih frižidera i kombinovanih frižidera sa no frost tehnologijom
Verovatno ste čuli da postoje frižideri sa no frost tehnologijom, ali za sada niste srećni vlasnik jednog takvog modela. Ukoliko vas čeka kupovina kombinovanog frižidera, razmislite o modelima sa pomenutom mogućnošću. U nastavku sledi objašnjenje razlike između samootapajućih i no frost frižidera.
U samootapajućim frižiderima nalaze se senzori smešteni blizu samog vrha unutrašnjosti frižidera, ispod zidova. Senzori reaguju na količinu leda koja se formira: kada počne da se stvara led, senzori to “osete“, termostat se isključi a frižider se otapa.
Kada je reč o nezamrzavajućem odnosno no frost sistemu, on omogućava da se u kombinovanim frižiderima led ne stvara ni u rashladnoj komori, ni u zamrzivaču, te odmrzavanje nije potrebno.
Ovakvi kombinovani frižideri nemaju sa zadnje strane slivnik za odvođenje kapljica, jer se zahvaljujući no frost sistemu one ni ne stvaraju. Ukoliko hrana nije dobro zatvorena, nezamrzavajući sistem je isušuje, pa je iz tog razloga potrebno da hrana bude dobro zapakovana i da se čuva u kutijama frižidera.
Treba napomenuti da su frižideri sa nezamrzavajućim sistemom skuplji od samootapajućih, a razlika u ceni može da bude i do 50 procenata.
Kombinovani frižideri: karakteristike
Osvrnuli smo se na prednosti i nedostatke frižidera sa zamrzivačem i objasnili razliku između samootapajućih frižidera i onih sa nezamrzavajućim sistemom. Sada sledi kratak pregled nekih karakteristika kombinovanih frižidera:
- neki modeli mogu da se otapaju kako automatski, tako i ručno;
- kombinovani frižideri mogu posedovati prekidač za brzo zamrzavanje;
- kod nekih modela imate mogućnost da birate da li će se vrata otvarati u levu ili u desnu stranu;
- u slučaju nestanka električne energije, hrana može da se čuva do 16 sati;
- mogu da imaju fioku za čuvanje sveže hrane;
- neki modeli poseduju antibakterijski zaptivač.
U ponudi imamo side by side frižidere, kao i frižidere sa ledomatom.
Korisne informacije i praktični saveti prilikom kupovine kombinovanih frižidera
Prilikom kupovine ne samo frižidera sa zamrzivačem nego i drugih vrsta frižidera, neophodno je obratiti pažnju na više stvari.
Jedna od njih je klimatski razred uređaja koji je istaknut na nalepnici, a zadužen je za pravilno funkcionisanje uređaja u različitim klimatskim uslovima koji mogu biti i ekstremni (temperatura iznad 40 stepeni Celzijusove skale).
Navešćemo oznake klimatskih razreda i temperature koje oni podrazumevaju:
- SN (temperatura od +10 do +32 stepena Celzijusove skale);
- N (temperatura od +16 do +32 stepena Celzijusove skale);
- ST (temperatura od +16 do +38 stepeni Celzijusove skale);
- T (temperatura od +16 do +43 stepena Celzijusove skale.)
Kako biste omogućili da frižider koji ste kupili radi dugo i kvalitetno, treba da posebno odaberete mesto u kuhinji na kojem će se on nalaziti. To treba da bude najhladnije mesto u kuhinji (dakle, frižider treba da bude odvojen od izvora toplote: šporeta, mašine za pranje sudova ili radijatora.)
Ukoliko, pak, zbog skučenog prostora u kuhinji on mora da se nađe blizu proizvođača toplote, možete između njega i tog izvora toplote staviti ploču od stiropora. Frižider takođe ne sme biti izložen direktnim sunčevim zracima.
Frižideri troše dosta veliku količinu električne energije u domaćinstvu, te treba učiniti sve što je u našoj moći kako bi se sprečilo da oni troše više struje nego što treba. Zato frižider treba da bude pomeren od zida ili nekog drugog dela nameštaja, a time se takođe obezbeđuje prostor za cirkulaciju vazduha koja je veoma bitna, jer ovi uređaji isto proizvode toplotu, naročito iza zadnjeg dela.
Raspored namirnica u uređaju takođe ima dosta značaja pa i na ove detalje treba obratiti pažnju.
- Ostavite prostora između namirnica da biste obezbedili dovoljno cirkulisanje vazduha i ravnomerno raspoređenu temperaturu.
- Ukoliko proizvode od suvog mesa i sveže meso stavite u najhladniji deo frižidera (neka od najnižih polica ili pregrada sa najnižom temperaturom posebno namenjena za takve proizvode), obezbedićete da ti prehrambeni proizvodi duže budu sveži.
- Mada većina modela ima u vratima posudu za jaja, njih je ipak bolje ostaviti u originalnom pakovanju i smestiti ih na neku od središnjih polica frižidera, čime ćete jajima obezbediti stalno istu temperaturu.
- Preporučuje se da sir, mleko, jogurt i kiselu pavlaku smestite na gornje police na kojima je dovoljno niska temperatura.
- Voće i povrće držite u odvojenim pregradama, jer voće zahteva manje, a povrće više vlage.
- Prostor u vratima frižidera pogodan je za kečap, majonez, meke sireve, maslac, salatu, maslinke, kupovne sokove i slične proizvode.
Kako da pravilno čistite frižider?
Bilo da je reč o običnom ili kombinovanom frižideru, redovno i pravilno čišćenje frižidera je od presudnog značaja, jer se njime obezbeđuje higijena uređaja a samim tim i ispravnost prehrambenih proizvoda koji se u njemu nalaze.
Kako biste detaljno očistili frižider i eliminisali iz njega eventualne neprijatne mirise, potrebno je da njegovu unutrašnjost očistite rastvorom od vode i sode bikarbone.
Akciju čišćenja unutrašnjosti frižidera treba da sprovodite na svaka 2 do 3 meseca, dok je situacija drugačija kada su u pitanju spoljašnji delovi uređaja.
Vrata frižidera brišite jednom u 7 dana tako što ćete u vodu staviti malo deterdženta a zatim tom smesom pokvasiti krpu. Delove od nerđajućeg čelika održavajte specijalnim sprejom koji možete nabaviti u prodavnicama.
Ako posedujete samootapajući frižider, sigurno ste osetili veliko olakšanje jer je prošlo vreme borbe sa ledom u frižideru a samo čišćenje uređaja je znatno lakše. Međutim, iako ne dolazi do stvaranja leda, preporučuje se da 2 puta godišnje ručno odmrzavate vaš samootapajući frižider.
Kombinovani frižideri sa no frost sistemom još su jednostavniji za održavanje, jer ne zahtevaju redovno odmrzavanje pošto se led ne stvara ni u frižideru, ni u zamrzivaču.